Świat na głowie postawiony.

Wpis

czwartek, 27 października 2011

Cmentarze są dla ludzi.

   „Zbliża się Święto Zmarłych. Żeby uniknąć horroru na cmentarzu 1 listopada postanowiłam odwiedzić "kwaterę" moich dziadków już teraz, w drodze do domu. Jak zwykle nie obyło się bez szukania grobu, który przecież teoretycznie tkwi w tym samym miejscu, a jednak mam wrażenie, że wciąż się przemieszcza... A już sąsiednie groby to naprawdę wędrują! Żaden nie przypomina tego z ostatniej wizyty!   

   Jakby zmarli mieli uciechę, że nas tak przegonią bez litości, z tymi donicami, zniczami wielkości arbuza i innymi niezbędnymi akcesoriami! Jakby chcieli powiedzieć: "Trzeba było przychodzić częściej, a nie raz na rok, to by się pamiętało! Przecież zawsze leżę tu, na lewo od 10 tui, zaraz za hydrantem, 16 grób w alejce!  To takie łatwe do zapamiętania!"

   I kiedy już zgoniona jak pies dopadłam wreszcie właściwej płyty i osunęłam się na nią, wytarłszy uprzednio szmatką, złapał mnie na SMS-ie mój przyjaciel. Napisałam, że jestem na cmentarzu, na co on :

   - Nieśmiało zapytam: leżysz, czy odwiedzasz?

Bardzo śmieszne!”

 

   To fragment mojej książki, który obrazuje trochę moje podejście do cmentarzy. Żeby była jasność – nienawidzę Halloween i nie znoszę robienia sobie jaj ze śmierci. Ale nie traktuję wizyty na cmentarzu jako śmiertelnie poważnej ceremonii, tylko jako odwiedziny u kogoś, kto chwilowo przebywa gdzie indziej, i gdzie z całą pewnością jest mu lepiej niż nam. To i czym się tu smucić?

 

   Może dlatego zwiedzanie cmentarzy w nieznanych miejscach jest moją prawdziwą pasją. A oto, co odkryłam.

   Zacznę od najstarszego – na Sycylii znalazłam miejsce zwane Pantalica. To 5000 kwater wykutych w  stromych ścianach głębokiego kanionu. Wyglądają jak dziurki po kornikach, a pochodzą z ... epoki brązu. Proszę sobie wyobrazić, ile czasu wykuwano taki jeden otwór 2-3 tysiące lat p.n.e. na ogół w pionowej ścianie, nie mając nawet żelaznych narzędzi! Kwatery są malutkie, człowiek  musiał tam leżeć skulony, ale mam wrażenie, że już się wtedy nie skarżył.

 


 

   

 

 

   Cmentarzem nowożytnym, ale bardzo oryginalnym jest wyspa cmentarz San Michele obok Wenecji. Oprócz kościoła i grobów nie ma tam niczego więcej. Zmarli byli przywożeni łodzią wprost do kościoła, którego wrota otwierają się na morze. Nie wiem, czy nadal odbywają się tam pogrzeby, ale może istnieją jakieś specjalne miejscówki dla zasłużonych Wenecjan.

 


   Znajduje się tam np. grób Igora i Very Strawińskich. Na mnie porażające wrażenie zrobiły dwie płaskorzeźby, zwłaszcza jedna – pocałunek Anioła Śmierci. Widzicie tę namiętność? Czy ktoś potrafi sobie wyobrazić zgodę dzisiejszych księży na taki nagrobek?

 

  

 

   Następny do kolekcji to cmentarz Pere Lachaise. Jedni wiedzą, że leży tam Chopin, a inni, że Jim Morrison. Grób Chopina zaskoczył mnie swoją skromnością i elegancją (zdj. po lewej). Po Morrisonie została dziura w ziemi, bo płyta poszła akurat do renowacji. Ilość sprayu i graffiti, którą może przyjąć nagrobek też jest jednak ograniczona. Sam cmentarz to jedno wielkie dzieło sztuki, ale to temat na osobną opowieść. Po prawej jeden z wielu grobowców rodzinnych

 

   

 

Niezmiennie fascynują mnie maleńkie niemieckie lub austriackie cmentarzyki, często bajecznie usytuowane na wzgórzu, jakby ktoś chciał zapewnić zmarłym piękny widok. Kto oglądał „Wilbur chce się zabić” będzie wiedział o co mi chodzi. Tu Austria, Woerthersee.

 

 

 

   A za łażenie po TYM cmentarzu mogliśmy nieźle oberwać. Wzięto nas za amerykańskich turystów, fotografujących bezczelnie ich święte miejsca, a historia wydarzyła się w Moshi, u stóp Kilimanjaro. Ale to nie moja wina, że najmniejsza na świecie kózka, którą chciałam mieć na filmie, polazła na muzułmański cmentarz. Naprawdę nie miałam pojęcia, gdzie jestem. Na szczęście nasz przewodnik zdołał nas stamtąd jakoś wyciągnąć, zanim cała muzułmańska wieś spuściła nam łomot.

 

 


 

Takie są te moje cmentarze... Przyznacie, że nudzić to się na nich nie da.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
helenarotwand
Czas publikacji:
czwartek, 27 października 2011 21:21

Polecane wpisy

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny

milan interStatystyki zbiorcze na stronę