Świat na głowie postawiony.

Wpis

poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Nabici w kalorie

 

    Przy okazji świąt Wielkanocnych we wszystkich wiadomościach zaroiło się od  wyliczeń, ileż to kilokalorii przyjmiemy do swojego wnętrza przez 2 dni usankcjonowanego obżarstwa.  Podawane były zestawy śniadaniowo-obiadowe,  których podliczenie daje jakieś szokująco wysokie liczby - 1500, 2000, 2200 kcal... Nic tylko pogrążyć się w depresji i wyrzutach sumienia.

 

    Tylko co z tego wynika? Czy każdy kto pochłonie 5 tys. kcal jednego dnia natychmiast utyje jak smok? Ano właśnie – nie każdy. I nie ma znaczenia, czy ten chudszy będzie po każdym posiłku przez godzinę ganiał po parku, czy położy się przed telewizorem. Bo ilość kilokalorii nie ma tu większego znaczenia, ważne jest to, CO zjemy i jaką mamy przemianę materii.

 

    Nawet sceptycznie nastawieni do diety Montignaca wiedzą, co to indeks glikemiczny. Jedne produkty podnoszą nam cukier w organizmie a inne nie i od tego przeważnie zależy tycie. Paradoksalnie, to co jest małokaloryczne może być strasznie tuczące (ziemniaki – 80 kcal), za to prawdziwe bomby kaloryczne (tłusta ryba – 300-400 kcal) nie spowodują ani deka przyrostu. Czy ktoś pomyśli, że jedząc sałatkę z avocado (320 kcal) z porcją wędzonego węgorza (150 gr = ok. 500 kcal) i łyżką majonezu (100 kcal)  zjada w niedużej miseczce prawie 1000 kcal!!!

    Ale czy od tego utyje? No, nie bardzo. W ogóle nie utyje, choćby się potem barłożył przez resztę dnia. Gwarantuję.

 

   Jeszcze lepszy przykład to suszone borowiki. 100 gr suszu po ugotowaniu da wcale nie za dużą porcję. Spokojnie możemy ją zjeść np. w zupie z chudą śmietaną. Taka miseczka to jednak... uwaga ... 590 kcal!!! I jak się z tym czujecie? 

 

   A z drugiej strony – taki banan. Zaledwie 90 cal w 100 gr. Można powiedzieć - samo zdrowie. Owszem, ma dużo cennych składników, witaminy, potas, sole, niestety zawiera też od diabła tuczącej skrobi czyli wielocukrów i generalnie jest na czarnej liście w odchudzaniu. Marchew wypada jeszcze gorzej. 100 gr surowej marchewki to zaledwie 27 kcal. a indeks glikemiczny tylko 30. Można jeść do woli. Niestety po ugotowaniu wyłazi z niej ta cholerna skrobia a indeks glikemiczny skacze do 80. To niestety oznacza tycie.

 

    Ale mój absolutny hit to orzechy laskowe: prawie 700 kcal za 100 gr! Sama podżeram orzechy i suszone owoce w pracy od wielu lat i przysięgam, że jeżeli czasem tyję, to na pewno nie od nich. Przykłady można mnożyć.

 

   Nie mam zamiaru przekonywać, że tylko Montignac jest słuszny, ale on mi po prostu najbardziej podchodzi. Przyjmuję jego tłumaczenie, że człowiek to nie worek, z którego trzeba wytrzepać tyle samo kalorii, ile się wrzuciło, inaczej utyje. Pasuje mi to, że pozwala jeść tłuste sery, jaja na boczku i wiele innych wysokokalorycznych potraw bez konsekwencji, bo zdolność do podnoszenia cukru przez te produkty wynosi zero, przecinek zero.

   Mam tendencje do tycia, odziedziczyłam je po mamie. A mimo to od dobrych 15-stu lat moja waga waha się o 2-3 kg. Po prostu przestałam liczyć kalorie, a tylko przestrzegam pewnych zasad. Przede wszystkim wycięłam z jadłospisu kilka znaczących pozycji. Często tzw. „niskokalorycznych”.

 

   Więc zamiast wyliczać, ile kalorii ma porcja żurku z białą kiełbasą, jaja i szynka, powinno się wbijać ludziom do głowy, że jeśli zjedzą nawet dużo i tłusto, ale bez chleba, ziemniaków, klusek i piwa, to jakiś tam przyrost po świętach może i będzie z racji samej ilości, ale na pewno nie będzie to taki dramat jak się nam przedstawia. 

 

CDN

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
helenarotwand
Czas publikacji:
poniedziałek, 16 kwietnia 2012 19:22

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • averis napisał(a) komentarz datowany na 2012/07/22 13:30:22:

    Nie ma to jak unikalnie opisana dieta poparta swoimi doświadczeniami . Z pewnością przyda mi się Pani artykuł w dalszych przemyśleniach bowiem sam jestem ektomorfikiem wobec czego www.female.pl/tabela.php3 takie tabele właściwie mnie nie obowiązują :P

Dodaj komentarz

Kalendarz

Październik 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny

milan interStatystyki zbiorcze na stronę