Świat na głowie postawiony.

Wpis

środa, 21 sierpnia 2013

Ściana czyli Mur...

 images.jpg

Ach, ach...

   Przyznam się od razu – zaszalałam i kupiłam bilety na The Wall.

I wczoraj byłam na Narodowym, dokąd zwieziono kilkanaście TIR-ów sprzętu i gdzie przez 2 godziny grał ON.

   Roger Waters to przecież muzyka mojej młodości. Wychowywaliśmy się na Pink Floydzie, a The Wall z 1979 to była prawdziwa orgia. W filmie Alana Parkera z 82  r. wyobraźnia reżysera i grafików, którzy stworzyli do niego animację, przekroczyła wszelkie bariery. I TO BEZ KOMPUTERÓW!!! Oglądaliśmy to na szmuglowanych z Zachodu kasetach wideo, tak zjechanych, że czasem trudno było zobaczyć szczegóły. Ale już wtedy powalało na ziemię, zwłaszcza w kontekście naszej sytuacji w pół-komunistycznym kraju.

    Przez 34 lata (nie licząc koncertów promujących płytę zaraz po jej powstaniu) The Wall był wykonany bodaj tylko raz na koncercie w Berlinie, po upadku muru. To dopiero była symbolika! A potem znów zapadła cisza. Dwa lata temu koncert odbył się na łódzkiej Arenie, a teraz podróżuje po Europie. Był w Amsterdamie (sprzedano tylko połowę biletów, słabo), a z Polski wybiera się m.in. do Budapesztu, na Wembley i do Paryża.

Tu mur prawie zbudowany do końca...

DSCN5687.jpg

   Co mogę powiedzieć...?  Klatka piersiowa robiła za pudło rezonansowe... Basy dawały tak popalić, że dekolt mam jak obity bejsbolem. Dziwne, że nie widać siniaków. Torebka na kolanach dostała wibracji, więc wciąż miałam wrażenie, że ktoś próbuje się do mnie dodzwonić. Ogólnie wgniatało i już.

   Wrażenia wizualne – rewelacja, ale... leciutki niedosyt. Po zachęcających wypowiedziach Watersa, że dopiero dzisiejsza technika pozwala mu zrobić ten spektakl tak, jak na to zasługuje, apetyt był ogromny. Tymczasem potwierdziło się, że film Parkera sprzed 31 lat pokazał wszystko, co na temat tego utworu dało się powiedzieć. Lęki, cierpienie naszego  bohatera, a także ci wszyscy ludzie, chcący go zniewolić i zniszczyć... tego nie dało się lepiej przedstawić...

    Dzięki Bogu Waters też o tym wiedział, bo zachował większość najlepszych fragmentów, które wyświetlono na mozolnie wznoszonym murze. Współcześnie wyprodukowane sekwencje filmowe były też znakomite, ale choćby po “Katedrze” Bagińskiego  nie wpadamy już w taki bałwochwalczy zachwyt na widok komputerowych produkcji. 

   Jak lepiej można było pokazać zaborczą i władczą kochankę, która pochłania biednego mężczyznę jak modliszka...? Notabene wersja filmowa jest tak erotyczna, że ociera się niemal o pornografię.  

DSCN5680.jpg

   Rolę nauczyciela czy matki grały gigantyczne dmuchane manekiny. Wyglądały znów, jakby wyskoczyły z filmu Parkera.

DSCN5654.jpg

DSCN5668.jpg

   Za to Waters który zajął miejsce Boba Geldofa w roli charyzmatycznego przywódcy tłumu, był niesamowity. Świetna stylizacja na dyktatora, siła bijąca z ruchów tego 70-letniego faceta, naprawdę imponowała.

DSCN5712.jpg

Ale cała sekwencja “wojenna” znów oparła się na fragmentach filmu Parkera, bo tego nie dało się lepiej pokazać.

DSCN5701.jpg

DSCN5716.jpg

DSCN5723.jpg

DSCN5726.jpg

   Wciąż zastanawiamy się, czy to możliwe żeby Waters w tym wieku był w stanie wyśpiewać prawie dwugodzinny spektakl bez cienia zadyszki, nawet biegając po scenie. Wygląda wprawdzie porażająco zdrowo, ale nie chce się wierzyć, że głos nie zmienił się przez 34 lata. A brzmi tu identycznie jak na płycie...

Ale mówiąc szczerze, jest mi to obojętne. Za to co stworzył przed laty, wybaczam mu nawet jeśli śpiewał z playbacku.

DSCN5673.jpg

I chyba nie tylko ja. Na Narodowym sala była wypełniona po sufit.  Myślę że jakieś 50 tysięcy ludzi najechało. Organizatorzy woleli nie ryzykować kolejnej wpadki i zawczasu zamknięto dach. I całe szczęście. Kiedy o 22.30 wracaliśmy do domu, samochody ociekały deszczem...

Przepraszam za jakość zdjęć ale nie wolno było wnosić na stadion lepszego sprzętu, poza tym w imieniu Watersa poproszono, żeby nie korzystać z lampy błyskowej. To zawęziło niestety opcje.

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
helenarotwand
Czas publikacji:
środa, 21 sierpnia 2013 20:23

Polecane wpisy

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny

milan interStatystyki zbiorcze na stronę