Świat na głowie postawiony.

Wpis

wtorek, 28 listopada 2017

Gdzie się podziali wolontariusze?

 

   Wolontariat, jak sama nazwa wskazuje, z zasady jest dobrowolny. Nie można nikogo zmusić, żeby poświęcał swój wolny czas na pracę – czasem ciężką, nie zawsze przyjemną – za darmo.

    Miło, jeśli zapracowani ludzie znajdują czas na systematyczne udzielanie się.  

   Jak nieraz pisałam, praca dla malców czekających na adopcję mnie osobiście przynosi głównie radość, poczucie robienia czegoś pożytecznego. Miałam wrażenie, że wszyscy tak do tego podchodzą.

A jednak nie… :-(

 

   Ponad setka osób (nie przesadzam, to są 4 grube segregatory kart osobowych) w ciągu ostatnich dwóch lat  zdecydowały się zrobić dość kłopotliwe badania na nosicielstwo a także zdobyć zaświadczenie o niekaralności. Tyleż z nich podpisało kilka dokumentów, otrzymało identyfikator i instrukcje, jak zajmować się dziećmi.

 

   Jak więc to się stało, że całymi dniami zieje pustką na oddziale, a panie opiekunki nie mają żadnej pomocy ze strony wolontariuszy?

 

   Teraz jest jeszcze gorzej. Kilkoro dzieci na czas remontu zostało przeniesionych do starego szpitalika, w którym mało jest pacjentów, więc personelu jeszcze mniej. Przeważnie jest z nimi jedna opiekunka z IOP-u, ale czasem to nie wystarcza. Panie próbowały więc zapewnić dzieciom więcej opieki umawiając się z wolontariuszkami na konkretne terminy.

 

   Nie wiadomo z jakiego powodu, przez cały tydzień prawie żadna z nich nie przyszła…

 

   Może ktoś mi to wytłumaczy?

   Jeśli zobowiązuję się przyjść manifestować w jakiejś ważnej sprawie, a nie przyjdę – będzie przykro, ale tragedia się nie stanie. Ale dziecko to nie drzewo, które trzeba chronić przed wycięciem. To nie pies ze schroniska, choć i one potrzebują stałego kontaktu.

 

   „Nasze” dzieci tylko dlatego rozwijają się w miarę normalnie, że otrzymują  więcej ciepła i miłości niż niejedno dziecko w rodzinnym domu. Dlatego na oddziale  nie jest już podejrzanie cicho, gdyż dzieci potrafią głośno manifestować swoje niezadowolenie, głód czy dobry humor. I to jest wspaniałe :-) 

   Ale każda z pań ma tylko dwie ręce. Żeby nie wiem jak się starać, nie nakarmią dwójki dzieci naraz. Nie ululają wszystkich płaczących, nie uśpią czterech jednocześnie i nie wyprowadzą kilku wózków na spacer.

 

IOP2.JPG

IOP1.JPG

 

   Po to wolontariusze zostali wpuszczeni do ośrodka, żeby dołożyć swoje ręce do pomocy. Po to zostali przypisani do konkretnego dziecka, żeby odzyskało ono coś na kształt mamy.

   Co czują więc osoby, które nagle przestają odwiedzać dzieci? Czy w ogóle coś czują?

   Czy tak kompletnie nie zdawały sobie sprawy, co je czeka? Nie policzyły kilometrów, które trzeba przejechać?

   Nie przewidziały, że trzeba będzie zmieniać pieluchy lub walczyć z niejadkiem?

Wydaje się, że od dorosłych ludzi można oczekiwać odpowiedzialności.

 

   Ja rozumiem, że jest sezon grypowy i część osób choruje. Ale nie wszyscy naraz przecież!

I nie od wakacji…

 

   Przed wakacjami akcja Lejdis i Krystyny Jandy narobiły sporo szumu wokół IOP-u. Wolontariuszek pojawiło się wręcz za dużo. Było więcej rąk niż dzieci.

   Ale to już przeszłość. Osoby, które wtedy poczuły się zbędne, nie powinny były tak szybko rezygnować. W każdym razie mogłyby spróbować jeszcze raz.  Za 3-4 tygodnie dzieci wrócą na stare (całkiem NOWE, ho,ho!) śmieci i znów trzeba będzie przytulić dwudziestkę. Identyfikatory leżą w wielkim koszu.

 

   Takich unikatowych instytucji jak otwocki IOP jest w Polsce tylko trzy. Trwają dzięki ogromnym wysiłkom osób walczących o fundusze i odpowiedni poziom opieki nad dziećmi. Przez 16 lat trwania IOP prawie 1200 dzieci trafiło do adopcji. Były na pewno w dużo lepszej kondycji psychicznej i fizycznej, niż porzucone niemowlęta, które nie miały szczęścia trafić do takich placówek. Na pewno wiele zawdzięczają wolontariuszom.

 

   Co się zmieniło? Czyżby dobra zmiana miała i tu namieszać?Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
helenarotwand
Czas publikacji:
wtorek, 28 listopada 2017 19:00

Polecane wpisy

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny

milan interStatystyki zbiorcze na stronę