Świat na głowie postawiony.

Wpis

niedziela, 25 marca 2018

Umrzeć od świeżego powietrza...

 

 

    Ciepło się zrobiło, więc gna człowieka na dwór.

    Samemu chce się ruszyć d… i pobiegać wokół jeziorka, bo od ćwiczeń na dywanie wątroba już się gotuje.

   Chciałoby się też wyprowadzić na spacer choć jednego z maluchów w IOP. (http://www.adopcja.org.pl/nasze_programy_1.php) Tydzień temu nagle zrobiło się +10, więc wyszłam na dwór z maleńką Rózią, dzieckiem urodzonym zimą, którego jedyny kontakt ze światem zewnętrznym ograniczył się jak dotąd do przeniesienia ze szpitala do karetki i z karetki do naszego ośrodka.

   Najpierw dziecko przeżyło szok termiczny, bo po tych 24 st. w ośrodku dostało w twarz dziesięcioma stopniami. Nie dość że zupełnie nieznane otoczenie, niebo i drzewa, a w dodatku obraz się ruszał!!!… Rózia wytrzeszczyła oczęta i zamilkła na dobre 10 minut. Potem spała jak zabita przez następne 1,5 godziny.

Chciałoby się lecieć na skrzydłach i wyprowadzać natychmiast całe tabuny, najlepiej 10 wózków naraz, jak to się dzieje latem.

 

12.jpg

   Jest tylko jedno „ale”.

Przypadkiem dziś rano usłyszałam w „raporcie smogowym”, że dziś najbardziej zatrute powietrze jest w Wodzisławiu, Rybniku i…Otwocku.

   Przecież od końca XIX to miasteczko znane było jako miejscowość sanatoryjno-uzdrowiskowa!

   A teraz Wikipedia podaje, że Otwock znajduje się w czołówce rankingu polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Rakotwórczym!!!

   Kiedy rok temu wracaliśmy z nart przez Wodzisław, nie wierzyłam, że coś takiego dzieje się naprawdę. Podczas wieczornego spaceru przez rynek mieliśmy wrażenie, że siedzimy okrakiem na lokomotywie parowej i to tuż za kominem. Wyobraziłam sobie młode matki, które z poczucia obowiązku chcą wyjść z dzieckiem na „świeże powietrze”, tylko potem będą musiały to świeże powietrze wyciągać dziecku z nosa przy pomocy wyciora…

   Jakoś nigdy wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z grozy sytuacji.

  Teraz naprawdę jestem w kropce. Czy lepiej wyprowadzać dzieci mimo tego syfu w powietrzu, czy dla ich dobra trzymać je pod dachem, z dala od słońca i spalin?

   Ktoś ma jakiś pomysł?
Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
helenarotwand
Czas publikacji:
niedziela, 25 marca 2018 15:18

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

 • aga007131 napisał(a) komentarz datowany na 2018/03/25 22:20:54:

  Kurcze...nie wiem. Gdy jest zły stan powietrza ograniczam długość spaceru ale z niego nie rezygnuję...zwłaszcza gdy jest piękne słońce.
  A tak mi przyszło na myśl - nie potrzebują Twoje maleństwa jakiś kombinezonów na zimę /rozmiar 62 i 74?/ Wiem, że teraz jest wiosna, ale następna zima też przyjdzie. Zalegają mi w szafie i z chęcią oddam w dobre ręce:)
  pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

 • superprezent napisał(a) komentarz datowany na 2018/03/26 20:19:37:

  Ja to raczej ograniczam spacery. Przynajmniej w okresach grzewczych. Dopiero już późną wiosną może będę mogła spokojnie podejść do tematu spacerów

 • czeslawka napisał(a) komentarz datowany na 2018/03/28 09:46:19:

  nie wiem czy to prawda. W xix wieku nikt nie badał smogu. A czy dzisiejsze badania nie służą lobby energetycznemu? Obliczenia kosztów energii dla samochodów przemawiają za niepowodzeniem akcji. Poza tym tę energię trzeba wyprodukować.
  Owszem we wszystkim potrzebny zdrowy rozsądek.

 • helenarotwand napisał(a) komentarz datowany na 2018/03/29 17:22:23:

  Czesławka, w XIX w. powietrze zdecydowanie było czystsze, nie było dziury ozonowej itd. A ludzie i tak żyli znacznie krócej. To, że my przy tym skażeniu dożywamy sędziwego wieku (statystycznie), to dowód na to, że mutujemy. "Hibernatus" bynie przeżył miesiąca.
  Superprezent, słusznie. Ja też zimą raczej na dywanie z Chodakowską, a kiedy robi się naprawdę ciepło, można ryzykować i wyjść.
  Aga - oczywiście, że potrzebują. Mamy maleńkich od zera do roku. Jeśli chcesz konkretów, napisz na priva, helenarotwand@wp.pl.

Dodaj komentarz

Kalendarz

Marzec 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny

milan interStatystyki zbiorcze na stronę