Świat na głowie postawiony.

Wpis

poniedziałek, 04 czerwca 2018

Patrz mi w oczy, maleńki...


   Czas ucieka coraz szybciej. Moje życie zawęziło się niebezpiecznie i zaczynam się obawiać, że któregoś dnia utknę i nie będę mogła się wycofać.

   Kiedyś czas dzieliłam na pracę, dom z mężem, spotkanie z synem, kino, przyjaciół, z rzadka fryzjera czy kosmetyczkę, książkę lub serial. Teraz pozostała praca, rodzina i... Otwock.

Krótka lista.

I żeby ktoś mnie zmuszał…

   Nic z tych rzeczy, sama zrywam się dwa razy w tygodniu, żeby już po 9.00 tulić jakieś maleństwo i cieszyć się z kontaktu wzrokowego, każdego uśmiechu i każdej wysączonej butelczyny.

   Razem z dojazdem to ok. 9 godzin tygodniowo. Niby nie tak dużo, ale o 9 godzin mniej czasu zostaje na to kino, przyjaciół czy książki.

   Cierpię? A w życiu! Póki nikt mnie nie przepędza, póki mogę się zajmować konkretnym, wybranym dzieckiem, nie mogłabym zrezygnować.

   Czy to uzależnienie dobrze mi robi?

   Pewnie trochę tak, a trochę nie. Mogłoby być jeszcze lepiej, gdyby wszystkie panie w ośrodku były tak serdeczne dla nas wolontariuszek, jak ich szefowa. Niestety z tym jest lekki problem. Noszę się od dawna z zamiarem pogadania na ten temat z kimś mądrym, ale wciąż się hamuję. Nie chcę popsuć i tak czasami nieco „trudnych” relacji.

   Nie bójmy się tego powiedzieć - często odnoszę wrażenie, że my tym paniom właściwie przeszkadzamy. Nie umiemy prawidłowo karmić, przewijać, nie wiemy kiedy wziąć na ręce a kiedy właśnie zostawić do spania, kiedy wyjść na dwór i jak ubrać. O to wszystko próbujemy pytać i nie zawsze dostajemy prostą i sympatyczną odpowiedź. Często panie są zirytowane jeśli zrobimy coś nie tak, np. wyjdziemy z dzieckiem na korytarz, choć one do karmienia schodzą się  z niemowlętami ze wszystkich stron i plotkują namiętnie. Itd.

   Myślę, że to jest główny powód dla którego tyle wolontariuszy rezygnuje po jednej czy kilku wizytach. Nikt nie lubi się czuć jak piąte koło u wozu. Do tego dochodzą nie zawsze wdzięczne zajęcia, typu czołganie się po materacach ze starszakami, które już ważą, oj ważą…, mycie mało pachnących pup czy stanie na dworze w skwar czy mróz.

   Ale dobra, nie ma się co użalać. Ja już czuję się na tyle pewnie, że i konfliktów nie mam. To w końcu już 14 miesięcy doświadczeń.

  Spływa po mnie jak po gęsi to, że któraś z pań ma muchy w nosie i  odburkuje monosylabami. Nie dam się zniechęcić, bo widzę efekty mojej pracy z maleńkimi.

   Napisałam ostatnio na Facebooku taki tekst:

"Mój Rudziku…
Wiem, że potrafisz skupić wzrok, ale tego nie robisz. Błądzisz po suficie i ścianach, byle tylko nie spojrzeć mi w oczy. Jest w tym zamysł, to nie przypadek.

Czy to bunt, obrona przed ponownym odrzuceniem? Nie chcesz się do nikogo przywiązać, bo twoja imprezująca matka wypchnęła cię nie tylko ze swojego brzucha, ale i z życia?
Wtulasz mi się pod obojczyk, byle nie patrzeć w oczy.

Ale poczekaj… Mam cię! Nie zdążyłeś się odwrócić. Patrzysz mi teraz prosto w oczy przez 20 sekund, na widok moich min zaczynasz się uśmiechać, raz, jeszcze raz i znów hop, na sufit…

Oooo... już mi nie uciekniesz. Wiem, gdzie cię znaleźć.
Nie chcesz, ale musisz, znowu uwierzyć w ludzi".😊

   I następnego dnia spotkało mnie wielkie szczęście - mój 4-miesięczny książę nie tylko wgapił mi się w oczy i trzymał wzrokiem długo, długo, ale śmiał się całą gębą, aż się prawie poryczałam ze szczęścia.

   I dla takich chwil warto tam chodzić. I na razie nie zamierzam zrezygnować.

Cofam wszystko co napisałam na początku….

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
helenarotwand
Czas publikacji:
poniedziałek, 04 czerwca 2018 18:22

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • jotka2018 napisał(a) komentarz datowany na 2018/06/04 20:19:52:

    Pokazywali kiedyś w Tv Wasz ośrodek i zaraz pomyślałam o Tobie!
    takich chwil i wzruszeń życzę jak najwięcej :-)

  • helenarotwand napisał(a) komentarz datowany na 2018/06/11 10:30:13:

    Jotko, dzięki wielkie. Wszystkie gorsze momenty przestają się liczyć kiedy pojawiają się te lepsze:))

Dodaj komentarz

Kalendarz

Marzec 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny

milan interStatystyki zbiorcze na stronę